Časté dotazy

Zde najdete nejčastější dotazy a odpovědi na ně. Máte-li jiný dotaz, neváhejte mne kontaktovat a zeptat se. Veškeré vaše dotazy vám ráda a ochotně zodpovím.

Co je masáž?

Masáž je soubor manuálních úkonů, který vede k celkovému zlepšení stavu organismu.

Tzv. „klasická“ masáž je švédská masáž, která využívá různé způsoby tření a hnětení. V západních kulturách je považována za základní formu masáže.

Jaké jsou přínosy masáže?

Masáž má účinek na celé tělo.

 • Kůže:
  Prokrvení a prohřátí, zrychlení látkové výměny, vyplavení škodlivin, zvláčnění a zvýšení odolnosti vůči vnějším vlivům, pomáhá odstraňovat srůsty kůže a podkoží, napomáhá redukci celulitidy.
 • Svaly a šlachy:
  Prokrvení, lepší okysličení, rychlejší odstranění škodlivých metabolitů, prevence zánětu šlach, zrychlení regenerace, navrácení elasticity šlach, uvolnění unavených svalů po námaze, posílení ochablých svalů.
 • Klouby:
  Prokrvení a prohřátí, navrácení mobility, odstranění škodlivin z kloubních obalů a kloubního moku.
 • Krevní oběh a mízní systém:
  Pnepřímo ulehčí srdeční práci, prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se činnost srdce. Masáží rychleji přivádíme krev z periferie k srdci. Zrychlí odvod odpadních látek mízním (lymfatickým) systémem. Masáží se prohlubuje dech a zvyšuje kapacita plic.
 • Zažívací trakt:
  Zvýšená chuť k jídlu, zvýšené vylučování kyseliny solné žaludeční sliznicí a žluči. Masáž břicha zrychluje peristaltiku. Je vhodná u některých druhů zácpy.

Masáž harmonizuje organismus jako celek, uvolňuje svalové spasmy, zbavuje bolesti svalů. Pokud je masáž pravidelná, může podstatnou měrou zlepšit zdravotní stav masírovaného. Pouze praviedelná masáž přináší trvalé výsledky.

Je masáž vhodná pro každého?

NE!

Existuje celá řada kontraindikací, při jejichž výskytu je klasická masáž vysloveně nevhodná.

Jedná se například o pacienty s onkologickým onemocněním, poruchou krevní srážlivosti, akutními záněty, akutním průběhem kožních onemocnění, horečnatými stavy a akutním úrazem, s výjimkou podvrtnutí.

Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u osob s křečovými žílami, diabetes, osteoporózou, srdeční nedostatečností, dále u těhotných, v šestinedělí a v období menstruace.

Kvalitní a zodpovědný masér se vás proto před zahájením masáže vždy podrobně vyptá na váš zdravotní stav.